Site Rengi

Sivas ve Doğanşar Haberleri & Sivas Firma Rehberi
REKLAM ALANI
Doğanşar Haber

Doğanşar Dipsiz Göl Şelalesi Buz Sarkıtları Hayran Bıraktı.

Doğanşar Dipsiz Göl Şelalesi Buz Sarkıtları Hayran Bıraktı.
REKLAM ALANI

Her sene kış aylarında Sivas’ın Doğanşar ilçesi yakınlarında donan ve buz tutan Doğanşar Dipsiz Göl Şelalesi turkuaz rengindeki buz sarkıtlarıyla enteresan bir görüntüye dönüştü. Buz tutan dipsiz göl şelalesindeki turkuaz rengindeki sarkıtlar şelaleye ayrı bir güzellik katarak görenleri büyüledi.

Sivas Dipsiz Göl Şelalesi

Doğanşar Dipsiz Göl Şelalesi Yine Dondu

Son 5 yılın en şiddetli kışını yaşayan ve soğuk havanın hâkimiyetini sürdürdüğü Sivas’ta, il genelindeki bir çok akarsu, baraj, göl ve gölet dondu. Soğuk havadan Doğanşar ilçesi yakınlarında bulunan Dipsiz Göl ve Şelalesi de etkilendi.

Doğanşar ilçesindeki Dipsiz Göl Şelalesi de bölgede etkili olan soğuk hava nedeniyle buz tuttu. Sivas’a 82, Doğanşar’a 16 kilometre uzaklıkta bulunan ve 50 metreden dökülen Dipsiz Göl Şelalesi’nde uzunluğu 10 metreyi bulan buz sarkıtları meydana geldi.

Ağaçlık alandaki şelaleyi görebilmek için ziyaretçiler 100 metre uzunluğundaki demir merdivenleri tırmanıyor. Şelale her mevsim ziyaretçilerin uğrak yeri oluyor.

"<yoastmark

Sivas Dipsiz Göl Kaç Arası Km?

Doğanşarda oluşan bu tabiat harikası görüntüleri görüntülemek isteyenler zor şartlara rağmen yollara düşüyorlar.  Dipsiz Göl Şelalesi Kent merkezine 82 kilometre mesafede bulunuyor. Dipsiz Göl şelalesi’nin Doğanşar ilçesine uzaklığı ise 16 km mesafede bulunuyor. Doğanşar ilçesi sınırları içinde bulunan Dipsiz Göl ve şelalesine gitmek isteyenler, Özel araçlarıyla veya Doğanşar’a giden otobüslerle dipsiz göl’e ulaşabiliyor.

Kış aylarında ise Dipsiz göl’e ulaşım oldukça zor çünkü kar yağışı sebebi ile yollar kapanabiliyor. Yolların sürekli açık tutulabilmesi için Sivas İl Özel iderasi 24 saat aralıksız çalışmalarını sürdürüyor.

Kış Aylarında Şelaleye İnmek Oldukça Zor

Nitelikli doğal koruma alanı olarak tescillenen Dipsiz Göl ve Şelalesi Sivas’ın saklı cennetlerinden biri, suyu havası ve doğal güzellikleri ile ziyaretçileri büyülüyor. 30 metre yükseklikten dökülen suyu ile yazları ziyaretçi akınına uğrayan şelale, kışın iyice etkisini göstermesinin ardından donarak buzdan bir görünüme kavuştu.

Kar kalınlığının 1oldukça yüksek olduğu gözlemlenen bölgede bulunan Dipsiz Göl Şelalesi de tamamen buz tuttu. Buz tutan sarkıtların bir bölümünün turkuaz renklerinde oluşması, şelaleye eşsiz bir güzellik kattı.

Zemindeki yoğun kar örtüsü nedeniyle şu günlerde yürüyerek inilmesi oldukça zor ve tehlikeli olan şelale, havadan drone ile görüntülendi. Kimi haberciler ve fotoğraf sanatçıları ise tehlikeyi göz önüne alarak bu muhteşem görüntüleri kaydetti.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ