Sivas Doğanşar Güreşleri Kitabı
Sivas Doğanşar Güreşleri Kitabı

Doğanşar Güreşleri Kitabı Er Meydanına Çıktı

Doğanşar hakkında birçok araştırma ve kitap yazan, kendisi de Doğanşarlı olan, Eğitimci, Araştırmacı-Yazar ve Tarihçi Fikri Karaman Doğanşar Güreşleri’ni kitap haline getirdi.

Doğanşar Güreşleri Kitabı;Tarihi Kırkpınar güreşleri gibi, Türkiye’nin güreş alanında gelenekselleşen Doğanşar Güreşleri, geçmişten günümüze kadar yörede yapılan tüm güreşleri ve güreş tarihini gün yüzüne çıkardı.

Güreşin Tarihi ve Bilinmeyen Yönleri Bu Kitapta

Geçen sene 52. Si düzenlenen Doğanşar Ahmet Ayık Karakucak Güreşleri ve Bal Festivali her sene Türkiye’nin ve Dünyanın dört bir yanından Doğanşarlıları ve güreş severleri buluşturuyor.

Bu anlamda Doğanşar Karakucak güreşlerinin önemi ve tarihi büyük, bu büyük tarih bilinen ve bilinmeyen yönleriyle Fikri Karaman’ın kaleminden hayat buldu.

Doğanşarlılar Soy Kütüğü’nü E-Devletten Önce Fikri Karaman’dan Öğrendiler

Fikri Karaman’ın 2014 yılında yayınladığı Tozanlı-Doğanşar Soy Kütüğü kitabı da Tarih, araştırma alanında hem de bölgede büyük yankılar uyandırmıştı.

Özellikle son günlerde E-Devletten soy kütüğü öğrenme furyası Tüm Türkiye’nin gündemindeyken, Doğanşar-Tozanlı bölgesinde yaşayanlar,

Fikri Karaman’ın sayesinde daha önceden söyleri hakkında geniş ve detaylı bilgiye E-Devletten daha önce kavuşmuşlardı.

Tozanlı-Doğanşar Soy Kütüğü Kitabı Fikri Karaman
Tozanlı-Doğanşar Soy Kütüğü Kitabı Fikri Karaman

Doğanşar Güreşleri Nihayet Yayınlandı

Fikri Karaman’ın son kitabı Doğanşar Güreşleri kitabı ise, Soy Kütüğü kitabı gibi büyük bir heyecanla bekleniyordu.

Yörede yaşayanlarla tek tek görüşen ve tarihin tozlu sayfaları arasında aylardır araştırma yapan Karaman muhteşem bir tarihe sahip kitabı meydana getirdi.

Doğanşar Güreşleri

Her şeyi ile Tarih ve Güreş Kokan Kitap

Kitapta ilk defa yayınlanmış fotoğraflar, belgeler ve bilgilerde bulunuyor. Kitabı okuyan Doğanşarlı’lar dedelerinin harmanlarda yaptıkları güreşleri okudukça apayrı bir duyguya kapılıyor.

Her sene adına Karakucak Güreşleri düzenlenen, Dünya ve Olimpiyat şampiyonu Ahmet Ayık’ın da bulunduğu kitapta;

Doğanşar ve köylerinden 163 pehlivan, Doğanşar Ahmet Ayık Karakucak Güreşleri ve Çatpınar Köyü güreşlerinden 59 Güreş Ağasının hayat hikâyesi ile diğer sporcular yer alıyor.

Doğanşar Güreşleri Kitabı

Güreşçileri ve Güreş Severlerin Başucu Kitabı

Adeta amatör ve profesyonel tüm güreşçilerin başucu kitabı olma niteliğini taşıyan Sivas Doğanşar Güreşleri her şeyi ile tarih ve güreş kokuyor.

Doğanşar Güreşleri kitabına sponsorluk desteği veren isim ise, güreşe ve güreşçiye ayrı bir değer veren ve bu sayede yöre insanının gönlünü kazanan,
2011, 2012 ve 2013 yılları Doğanşar güreş ağası Hacı İsmet Sungur oldu.

Doğanşar Güreşleri Kitabı Ne Kadar ve Nerede Satılıyor?

328 sayfa olan kitap, 863 adet fotoğrafla zenginleştirilmiş, A 4 ebatlarında (21×29 cm), 328 sayfa, dört renk, kuşe kâğıt ve ciltten oluşuyor.

Okumanın ve tarihin değerini bilenler için 60 TL’den satışa sunulan kitap kütüphanelerdeki yerini hızla almaya başladı.

Farklı bir anlamı olan bu kitaba ulaşmak isteyenler, Fikri Karaman’a ait  fikrikaraman@gmail.com  mail adresinden veya 0533 650 96 08 telefondan irtibata geçerek sahip olabilirler.

Bizde Sivas Şehri olarak bu tür çalışmaları her zaman destekliyor, yöremizin tarihini her yönüyle aydınlatan Değerli Fikri Karaman Hocamıza teşekkürlerimizi iletiyoruz…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz