Doğanşar Güreşleri
Güreşçi Batuhan Kucur

Doğanşar Güreşleri Ata’lardan Yadigar

Doğanşar güreşleri ve Ahmet Ayık gibi dünyaya meydan okumuş şampiyonlarıyla Türkiye ve Dünyada adını duyurmuş büyük başarılara imza atmış güreş ve güreşçi yurdu meşhur bir ilçemizdir.

Güreşe ata sporu denmesinin nedeni Hz.Ali’den Hz.Hamza’dan başlayarak birçok Osmanlı padişahından bizlere miras kalmasıdır.

Güreş sporu fiziksel gelişime de büyük katkı sağlaması nedeniyle Osmanlının savaşlardaki başarısında ciddi payı bulunmaktadır.

Bu ata sporu’nu sevdirmek ve yeni nesillere aktarmak için her sene Doğanşar Güreşleri Ahmet Ayık adına Doğanşar ilçemizde düzenlenmektedir.

Doğanşar Güreşleri
Doğanşar Güreşleri

Batuhan Kucur’la Yeni Bir Ahmet Ayık Doğuyor

Doğanşar ve Türkiye için sporda büyük önem arz eden güreş sporun’un, son dönemdeki temsilcilerinden biriside Batuhan Kucur oldu.

2005 yılında Doğanşar ilçesinde dünyaya gelen Batuhan Kucur; Güreş sporunda oldukça başarılı ve iddialı bir isim olmaya devam ediyor.

Yaşından Fazla Madalyası Var

2014 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi  kulübünde güreş eğitimlerine başlayan Kucur, Edirne Kırkpınarda birçok şampiyon çıkaran Antalya ilimizin Asat Spor Kulübüne 2017 yılında transfer olmuştur.

Halen Asat spor kulübü altında güreş sporuna devam eden Batuhan Kucur, 2014-2017 yıllları arasında toplamda bu genç yaşına rağmen 27 adet madalya kazanmıştır.

Yaşının iki katı madalyaya sahip olan Batuhan Kucur’un 20’si altın,3’ü gümüş, 4’te bronz madalyaları var.

Altın madalyaların bazıları, 665. geleneksel Antalya-Elmalı yağlı güreşleri, Edirne Kapaklı, Edirne İpsala, İzmit Körfez(minder), İstanbul-Sancaktepe Belediyesi Yağlı güreşleri, Kocaeli Körfez (minder) 1.lik kürsüsüne çıkılan organizasyonlardır.

Batuhan Diğer Gençlere Örnek Oluyor

Her sene yaz aylarında yıllardır devam eden ve geleneksel hale gelen Doğanşar Güreşleri Batuhan gibi başarılı nesillerin yetişmesine ön ayak oluyor ve ata sporu güreşi gençlere sevdiriyor.

Son zamanlarda Dünya ve olimpiyat şampiyonları yetiştiren Sivas ilinden ve ilçelerinden Ata sporu desteklendiğinde ortaya nasıl gurur verici bir tablonun çıktığına hepimiz şahit oluyoruz.

Görünen o ki, gençlere imkan ve destek verildiğinde meydanlarda Batuhan Kucur gibi yeni Ahmet Ayık’lar görmeye başlıyoruz.

Meydanlar Yeni Şampiyonlar Bekliyor

Doğanşar ilçemizin gururu Batuhan’ın başarıları tüm gençlerimize numune oluyor ve daha nice gençler devlet büyüklerinden destek ve teşvik bekliyorlar.

Doğanşar Haber olarak Doğanşar’lı gençlerimizin enerjilerini boş zamanlarını bu şekilde spora ayırmaları ve başarılar elde etmeleri bizleri de mutlu etmektedir.

Doğanşar Haber ailesi olarak Batuhan Kucur kardeşimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Haber: İlhan Kaya

1 Yorum

  1. Helal olsun Batuhan evladımıza. İnşallah Doğanşar Spor kulübü alt yapısından da nice pehlivanlar yetişir de spor kulübünün kurulmasını hazmedemeyenlere kapak olur. (Bu sözümün muhatapları kendilerini biliyor)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz