Site Rengi

Sivas ve Doğanşar Haberleri & Sivas Firma Rehberi
REKLAM ALANI
Doğanşar Haber

Doğanşar İlçesi Tanıtımı

Doğanşar İlçesi Tanıtımı
REKLAM ALANI

Oldukça eski tarihlere uzanan Doğanşar İlçesi geçmişi “Hypsele” adıyla antik döneme kadar uzandığı bilinmektedir.

Antik dönemde HYPSELE şeklinde geçen kelime, İpsile şeklinde telaffuz edilerek günümüze kadar gelmiştir. Halen günümüzde İpsile adı yöredeki yaşayanlar tarafından Epsile olarak kullanılmaktadır.

Doğanşar ilçesinin antik adı olan Hypsele, Kaynaklar ile araştırma ve tetkik eserlerde Epsile, İpsile ve bazen de yanlış olarak İbsala şeklinde geçmektedir. Bizans döneminden kalan bir para üzerinde ise Imsıle yazısı bulunmaktadır.

Doğanşar İlçesi ve Tozanlı Adı

Doğanşar İlçesi ve İpsile yöresi için Osmanlı İmparatorluğu döneminde belgelerde geçmekte olan ve uzun yıllar yöre halkı tarafından da kullanılan ikinci isim ise TOZANLI‘ dır.

Tozanlı Neresidir?

Tozanlı ve Doğanşar yöresinin ilk ve tek tarihçisi olan ve bu alanda çokça kitaplar kaleme alan Tarihçi ve Yazar Fikri Karaman, Tozanlı ismi hakkında kitaplarında aynen şu cümlelere yer vermiştir. Tozanlı; Sivas’ın Doğanşar, Hafik, Koyulhisar ile Tokat’ın Almus ve Reşadiye ilçeleri arasında kalan yerleşim merkezlerinin coğrafî adıdır.

Tozanlı ismine ilk olarak 1455 tarihinde Tokat’a bağlı yerler sayılırken rastlanmaktadır. 1485, 1520, 1530, 1554, 1574 ve daha sonraki bütün kayıtlarda Tozanlı ismi geçmektedir.

Doğanşar’da rastladığımız tapu senetlerinin tamamında Tozanlı ibaresi bulunmaktadır. Belgelerde Tozanlı isminin yanına İpsile kelimesi de eklenmiş.

Doğanşar İlçesi

Doğanşar İlçesi

Asırlarca kazanın geneli Tozanlı olarak adlandırılırken, kaza merkezi için İpsile denilmeye devam edilmiştir. 1940 tarihinde ise nahiye merkezine Tozanlı adı verilmiştir. Ancak, her ne sebeple ise sonraki tarihlerde nahiye merkezi için bu ismin kullanılmadığını görmekteyiz.

Yöre için Tozanlı kelimesi halk tarafından hâlâ kullanılıyor. Ancak, Tokat ve Sivaslılar farklı yerleri Tozanlı olarak tarif etmekteler. Herkes kendi yaşadığı yerin Tozanlı olduğunu söylemektedir. Yukarıda da izah edildiği üzere; Tozanlı daha geniş bir coğrafî bölgenin adıdır.

Tozanlı günümüzde Sivas ve Tokat illeriyle bu illere bağlı Doğanşar, Hafik, Koyulhisar, Almus ve Reşadiye ilçeleri arasında bölünmüş bir yapıya sahiptir. Tozanlı; Doğanşar ilçe merkezi ve 26 köyü, Hafik’in 22, Almus’un 12, Reşadiye’nin 15, Sivas merkezin bir, Koyulhisar’ın bir köyünü kapsayan bölgedir. Günümüz Tozanlı coğrafyasında mezralar hariç olmak üzere 78 yerleşim merkezi mevcuttur.

Doğanşar’ın İlçe Olması

Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanı ve Yıldırım Akbulut’un ise Başbakan olduğu dönemde, daha önceleri Hafik ilçesine bağlı olan Doğanşar, Bakanlar kurulu karar ile 09.05.1990 tarihinde kabul edilen 3644 sayılı kanunla ilçe olmuştur.

Kanun gereğince 130 yeni ilçe kurulması kararı ile Doğanşar İlçesi 109.Madde ile ilçe olmuş ve 23 köy Doğanşar’a bağlanmıştır. Daha sonraları ilçe olma kararı 20.05.1990 tarihinde Resmi Gazetenin 20523. Sayısının 63. sayfasında yayınlanmıştır.

Doğanşar’ın ilçe olduktan sonra, Resmi kurumlar bakanlar kurula kararı ile, Doğanşar’a ilçe şubelerini açmışlar ve hizmet etmeye başlamışlardır.

Resmi gazetede yayınlanan 90/1008 sayılı kararla, ilçede ilk 10 Kasım 1990 yılında, Tarım Orman ve Köy işleri İlçe müdürlüğü de ilçede hizmete başlamıştır. Doğanşar ilçesi günümüzde hala sadeliğini ve yöresel gelenek ve göreneklerini korumaktadır. Doğanşar Kaymakamlığı ve Doğanşar Belediyesi faal bir şekilde hizmet vermeye devam etmektedir.

Doğanşar Kaymakamlığı

Doğanşar Köyleri’nin İsimleri ve Sayısı

Doğanşar ilçesine 26 köy bağlıdır, Eski ve yeni isimleriyle birlikte Doğanşar Köyleri alfabetik sıraya göre şöyledir; Alan, Alazlı, (Çirmiş) Arslantaş, (Karadiz) Avcıçayı,(Dumanit) Başekin, Beşağaç, (Urumcuk) Boyalı, Çalıcı, Çatpınar, (Ermenis) Darıkol, Ekinciler (Arzuman) Eskiköy, Göçüköy, İçdere, (Cacek) Karkın, Kıpçak, Kozağaç, Kozlu, Okçulu, Ortaköy, Sarısuat, (Gevele) Söbüler, Tavza, Ütük, Yavşancık, Yeşilçukur, (Mundarlı)

Doğanşar ilçesine bağlı köylerin nüfus oranlarına bakıldığında ise en kalabalık nüfusa sahip köy 207 kişi ile Çatpınar (Ermenis) en az nüfusa sahip olan köy ise 21 kişilik nüfusu ile Ütük köyüdür.

Doğanşar İlçesi ve köyleri hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz Doğanşar Köyleri isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ