Site Rengi

Sivas ve Doğanşar Haberleri & Sivas Firma Rehberi
REKLAM ALANI
Doğanşar Haber

Doğanşar Köyleri İsimleri ve Özellikleri Nelerdir?

Doğanşar Köyleri İsimleri ve Özellikleri Nelerdir?
REKLAM ALANI

Doğanşar Köyleri her biri ayrı güzelliklere sahip 26 köyden oluşur. Doğanşar ilçesine bağlı bu köyler, ilçeden uzak oldukça dağınık bir yapıya sahiptir. Dağınık olmalarının en büyük sebepleri köy sınırlarının oldukça geniş olması, arazilerin ve yaylaların çok büyük bir alanı kaplamasıdır.

1990 yılı öncesinde Hafik ilçesine bağlı olan Doğanşar köyleri Bakanlar kurulu karar ile 09.05.1990 tarihinde kabul edilen 3644 sayılı kanunla ilçe olmuştur. Kanun gereğince 130 yeni ilçe kurulması kararı çıktığında Doğanşar da bu kanun gereğince  109.Madde ile ilçe olmuş ve 23 köy Doğanşar’a bağlanmıştır.

Doğanşar Köyleri Eski ve Yeni İsimleri

Doğanşar ilçesine bağlı 26 köy olduğundan bahsetmiştik, birbirinden ayrı ve geniş arazilere sahip 26 köyün bazılarının isimleri değişime uğramıştır. Ancak yöre halkından olan 50 yaş ve üzeri insanlar yeni köy isimlerine alışamamış, halen eski köy isimlerini kullanmaktadırlar. Hatta bölgede kimlikleri eski olan yaşlıların kimliklerinde köy isimleri hanesinde hala eski köy adları yazmaktadır.

Eski ve yeni isimleriyle birlikte Doğanşar Köyleri alfabetik sıraya göre şöyledir; Alan, Alazlı, (Çirmiş) Arslantaş, (Karadiz) Avcıçayı,(Dumanit) Başekin, Beşağaç, (Urumcuk) Boyalı, Çalıcı, Çatpınar, (Ermenis) Darıkol, Ekinciler (Arzuman) Eskiköy, Göçüköy, İçdere, (Cacek) Karkın, Kıpçak, Kozağaç, Kozlu, Okçulu, Ortaköy, Sarısuat, (Gevele) Söbüler, Tavza, Ütük, Yavşancık, Yeşilçukur, (Mundarlı)

Sivas Doğanşar İlçesi

Tozanlı Coğrafyası

Doğanşar ilçesinin ve köylerinin bulunduğu alan eskiden beri Tozanlı olarak anılmaktadır. Tozanlı günümüzde Sivas ve Tokat illeriyle bu illere bağlı Doğanşar, Hafik, Koyulhisar, Almus ve Reşadiye ilçeleri arasında bölünmüş bir yapıya sahiptir. Tozanlı; Doğanşar ilçe merkezi ve 26 köyü, Hafik’in 22, Almus’un 12, Reşadiye’nin 15, Sivas merkezin bir, Koyulhisar’ın bir köyünü kapsayan bölgedir. Günümüz Tozanlı coğrafyasında mezralar hariç olmak üzere 78 yerleşim merkezi mevcuttur.

Günümüzde her bir ilçenin köyleri ayrılmış, her köy kendi bölgesine uyum sağlamak zorunda kalmıştır. Yine günümüzde yörede yaşayanlar hala Tozanlı ismini kullanmakta ve bu isim altında  dernek, vakıf ve platformlar oluşturulmaktadır. 1973 yılı Sivas il yıllığına bakıldığında Hafik ilçesine bağlı Doğanşar, bucak olarak kayıtlarda geçmekte ve beraberinde 23 köy bağlı görünmektedir. Bağlı olan 23 köy arasında, Ekinciler (Arzuman) Ortaköy ve Karkın köyleri görünmemektedir. Büyük bir ihtimalle bu köyler sonradan Doğanşar’a bağlanmıştır.

Osmanlı Dönemi Sivas Haritası

Osmanlı Dönemi Sivas Haritası

Doğanşar’a En Uzak ve En Yakın Köyler Hangileridir?

Oldukça geniş ve dağınık bir araziye sahip olan Doğanşar köyleri ilçeye farklı uzaklıklarda konuşlanmıştır. Doğanşar ilçesine en uzak olan köy Yeşilçukur köyüdür. Yeşilçukur köyünün ilçeye olan uzaklığı 23.6 km dir.

İlçeye en yakın olan köy ise Ütük köyüdür, köyün ilçeye olan yakınlığı 4.5 km dir. Ütük köyünün yeşil ırmağa en yakın köy olması köye ayrı bir güzellik katmaktadır.

ütük köyü doğanşar sivas

Ütük köyü (Doğanşar-Sivas)

Doğanşar İlçe Nüfusu Mevsime Göre Değişmektedir

Doğanşar köyleri nüfus açısından da mevsimsel olarak her Anadolu köyü gibi değişkenlik göstermektedir. Yaz aylarında gurbetçilerin gelmesi ile birlikte ilçe ve köy nüfusları artmaktadır. Sivas’ın kışı zor geçtiğinden kış aylarında Doğanşar’ın ve köylerinin nüfusları azalmakta, bazı köylerde 3 hane kalmaktadır. Adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde Doğanşar ilçesinin 2016 nüfusu 1493 olarak gösterilmiştir.

2007 nüfus sayımında 2129 olan ilçe nüfusu her yıl azalarak en son 1493’te kalmıştır. Doğanşar ilçesi ve köyleri sürekli göç almakta ve nüfus kaybetmektedir. Doğanşar’a bağlı sivil toplum kuruluşları nüfus sorununa çözüm getirmek için bir takım çalışmalar yapmaktadırlar. Yapılan bu çalışmaların başarılı olup olmaması tablolarda gözükmektedir.

Doğanşar’ın En Kalabalık ve En Az Nüfuslu Köyleri

Doğanşar ilçesine bağlı köylerin içinde en kalabalık nüfuslu köy 207 kişi ile Çatpınar (Ermenis) köyüdür. En az nüfusa sahip olan köy ise 21 kişilik nüfusu ile Ütük köyüdür. Detaylı nüfus ve demografik bilgiler için Doğanşar nüfusu başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ