Doğanşar Köyleri
Doğanşar Köyleri

Anadolu’nun Eski Yerleşim Merkezlerinden biri

Doğanşar Sivas ilinin en güzide ilçelerinden biridir. Özellikle Doğanşar köyleri ve gelenekleri ile keşfedilecek yerler arasında gözde yerlerden biridir.

Kendi Köyüm Tavza’nın da bağlı olduğu ilçem Doğanşar; Sivas il merkezine 98 km uzaklıktadır. 2014 yılı nüfus sayımına göre nüfusu yaklaşık 1400 (TÜİK) olan Doğanşar’ı tam anlamıyla tanımak için yörenin tarihçisi Fikri Karaman’a ihtiyacınız vardır.

Yörenin tarihçisi Olan Karaman, Doğanşar ve Tozanlı hakkında kitaplar yazan tek kişidir. Onun kitaplarından aldığımız kısa bilgilerle site Doğanşar’ın tarihini özetlemek isterim.

Fikri Karaman
Fikri Karaman

Doğanşar Sivas İlinin Eski Yerleşim Yerlerindendir

Anadolu’nun eski yerleşim merkezlerinden biri olan Doğanşar’ın tarihi adı İpsile’dir.

Bu ismi Bizans döneminde almıştır. Bizans döneminden sonra sırasıyla Danişmentliler, Anadolu Selçuklu Devleti, Eretna Beyliği ve Kadı Burhaneddin’in yönetimine girmiştir.

Doğanşar 1399’da Osmanlılar tarafından fethedilmiş, Timur istilasıyla tekrar elden çıkmış, 1424 yılında tekrar Osmanlıların eline geçmiştir.

Doğanşar´ın başlangıçta 19. yüzyılın son çeyreğine kadar Tokat’a bağlı olduğunu görürüz.

1870 yılında doğrudan Sivas’a bağlandığını ve Tozanlı nahiyesi olarak adlandırıldığını görülmektedir.

1872’de Hafik ilçe olunca, Hafik’e bağlanan Doğanşar, 1906’da Reşadiye’ye, sonra tekrar Hafik’e bağlanmıştır. 1970 lere kadar teşkilatlı nahiye olan Doğanşar 9 Mayıs 1990 tarihinde ilçe olmuştur.

Doğanşar Köyleri ve Yaylaları Bir Başka Güzel

Anadolu’nun her yerinde olduğu gibi Doğanşar’da da tarihi mekânlar ve güzellikler mevcuttur, ancak Doğanşar tarihi yapılar kalıntılar ve efsaneler anlamında biraz geri kalmıştır.

Fakat ilçe doğal güzellikler, yaylalar, göl, şelale ve dereler anlamında hatırı sayılır bir güzelliğe sahiptir.

Bana göre Doğanşar Sivas ilçeleri içinde eski ile yeni’nin arasına sıkışmış güzellikleri keşfedilmemiş uzaklarda bekleyen bir ilçedir.

Doğanşar Sivas Dipsiz Göl

İl merkezine ve karayollarına uzak olması ilçenin kalkınmasını geciktirmiştir. Gözlemlediğim ve bilgi aldığım kadarıyla Doğanşar Sivas – Koyulhisar karayolu yapımı devam etmektedir bu yapım bittikten sonra ilçede bazı değişiklikler olur kanaatindeyim.

Doğanşar’a bağlı 26 tane irili ufaklı köy vardır lakin diğer Anadolu köyleri gibi yazın kalabalık kışın ise çok sessizdir. Doğanşar Sivas iklimi gibi soğuk kara iklimidir, yaz aylarında bile gündüz yakan güneşin yerini gece sobalar ve yorganlar almaktadır.

Doğal güzellikler anlamında ise, Dipsiz göl ve şelalesi, Karakaya kanyonu, tarihi camileri, yaylaları ve insanları, ziyaretçileri oldukça memnun edebilir.

Dipsiz Göl Şelalesi
Dipsiz Göl Şelalesi

Geleneksel Karakucak Güreşleri ve Bal Festivali

Gezgin ve seyahat etmek isteyen arkadaşlara tavsiyeler vermek isterim. Eğer Doğanşar’ı Gezecekseniz;

En başta gezdiğiniz yerde doğaya zarar vermeyin ve çöp bırakmayın.

Özel Arabasıyla gezenler için söylüyorum Gezinize tehlikeli ve dar yollardan başlayacağınızı unutmayın, yollar hayli virajlı ve düzensiz, kontrolsüz kavşaklara dikkat ederek sürat yapmadan gidilmesi şiddetle tavsiye edilir.

Ancak otobüsle gelecek arkadaşlar yöreye giden otobüsleri tercih edebilirler fakat gezi mekânlarında otobüsün sıkça durmayacağını unutmamak gerekir.

Ayrıca yaz aylarında İlçede Doğanşar Karakucak Güreşleri ve Bal festivali yapılmaktadır, güreşi ve yöresel kıyafetli yöre insanlarını, yöresel oyunları sevenler bu festivali mutlaka beklemelidirler.

Doğanşar Festivali
Doğanşar Festivali

Suyu Havası Her Derde Deva

Yol üzerindeki çeşmelerden mutlaka su için ve yine yol üzerindeki arıcılardan yayla balı alın ve sohbet edin. Yine yol üzerindeki Dipsiz göl’e ve şelalesine uğrayın ve mutlaka orada mola verin. Doğanşar köyleri hepsi ayrı bir güzelliktedir. İstediğinize misafir olabilirsiniz.

Tarihi Karakaya kanyonuna gidin ve gözlemleyin. Tırmanış ve dağcılıkla uğraşan arkadaşlar için Tekeli Dağı harika bir yerdir,ayrıca yamaç paraşütçüleri için bölgede bakir güzellikler ve doğal atlayış yerleri vardır.

Doğanşar Sivas ilçeleri arasındaki en güzel yaylalara sahiptir. Yolunuz düştüğünde mutlaka uzun ve geniş yaylalarda yürüyün ve doğanın kokusunu içinize çekin. İlçeye yakın ırmağa yürüyüş yapın ve balık tutun.

İlçeye geldiğinizde ise Meşhur Ahmet Ayık parkında bir çay için ve sohbet edin. (Ahmet Ayık Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu bir güreşçidir ve o yörenin meşhurlarındandır)

Pusat barajının etrafını dolaşırken birkaç kere inip barajın güzelliklerine bakmayı unutmayın. Baraj sebebi ile sular altında kalan eski pusat köyünün su yüzünde kalan minaresini mutlaka görün.

Doğanşar Köyleri bütün güzelliklerini görmek isteyenler için saklar. Tarihi dokusunu koruyan evleri inceleyin varsa ev sahipleriyle veya eski esnafla sohbet edin (63 Yıllık bakkal Mustafa Çıldır Amcayı tavsiye ederim)

Dilerseniz yakın çevrelerde bulunan köylere ziyaretlerde gerçekleştirebilirsiniz.

Son olarak unuttuğumuz veya gözden kaçırdığımız güzellikler elbette vardır mutlaka yöre halkına sorun ve danışın sonrada gezip gördüğünüz güzellikleri anlatmayı unutmayın.

Yöreyi daha iyi bilen okuyucular yorumlar yazarak bize ve gezgin arkadaşlara katkılarda bulunabilirler.

Doğanşar ilçesine gitmek isteyenler Yollar Arası Mesafe Linkinden yararlanabilirler veya Sivas Doğanşar Kaç Km detaylı yazımızdan faydalanabilirler.

Kaynak: Muzaffer Çevik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz