Sivas Yöresi Herle Çorbası Sivaslılardan Öğrenilir

Sivas’a mevsimin ilk kar’ının yağması ile birlikte, termometrelerin eksi 7 dereceyi gösterdiği Sivas’ta, soğuk algınlıkları baş gösterince Herle Çorbası ocaklarda kaynamaya başladı.

Sivas yöresinin kış yemeklerinden olan ve hastalara ayrı bir şifa sunan Herle çorbası her Sivaslı’nın evinde olmazsa olmaz lezzetlerden biridir.

Sivas mutfağı lezzetlerinden doğal Herle çorbasının bir çok faydası mevcuttur bu konuda bilgi almak isterseniz İç Anadolu Bölgesinin Antibiyotiği Sivas Herle aşı isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Her Sivaslı’nın bildiği bu çorba soğukların baş gösterdiği bu günlerde oldukça popüler hale gelmeye başladı.

Herle Aşı

Her şey Facebook Grubunda Bir İletiyle Başladı

İnternette Sivas Yöresi herle çorbası diye araştırma yapıldığında bir sürü çorba tarifi ortaya çıkıyor ancak hiç biri Sivas yöresinin çorbası değil.

Doğanşar Haber editörü Muzaffer Çevik, Sivas sofralarının lezzetlerinden olan Herle çorbasını ancak bir Sivaslı tarif eder diyerek, Sivaslıların Facebook Sayfasına yazdı.

Herle çorbasının tarifini almak isteyen Doğanşar Haber editörü Muzaffer Çevik, Facebookta oldukça popüler paylaşımlar yapan ” 5milyon sivaslı facebook ta buluşuyor” isimli bir gruptan tarif için yardım istedi.

85.317 Sivaslı üyesi olan grup bu tarife tepkisiz kalmayarak gerek özelden gerekse herkese açık bir şekilde bir çok herle çorbası tarifi yazdılar.

Almanya da, İstanbul da ve Sivas ta yaşayan gurbetçilerin verdiği tariflerin hepsini derleyerek yayınlayan Doğanşar Haber ortaya üç çeşit herle çorbası tarifi çıkardı.

Herle Çorbası Tarifi

Herle Çorbası Kardeşlik Çorbası Oldu

Tarifleri tek tek yayınlayan Doğanşar Haber editörü Muzaffer Çevik; Biz Herle çorbası tarifi istedik tüm Sivaslı kardeşlerimizi el birliğiyle adete bir kardeşlik çorbası ortaya çıkardılar diyerek gruba ve üyelerine teşekkür ettiğini bildirdi.

Herle Çorbası

İşte grup üyelerinden gelen ayrı ayrı Herle Çorbası tarifleri

Mercimekli Herle Çorbası;

Malzemeler:

İki Su Bardağı Yeşil Mercimek
Bir Bardak Su
Yarım Kepçe Bulgur
Dört Yemek Kaşığı Un
Bir Kaşık Tereyağı
Bir Tane Kuru Soğan
Yarım Kaşık Karabiber
Yarım Kaşık Pulbiber

Mercimekli Herle Çorbası Tarifi

İki su bardağı yeşil mercimek, önce soğuk suyla  yıkanır sonra da tencerede kaynatılır. Mercimek kaynamaya ve pişmeye bırakılır.

Mercimekler pişerken ayrı bir tencerede bir kaşık tereyağı, dört yemek kaşığı un, bir tane ince ince doğranmış kuru soğan, pul biber ve karabiber karıştırarak kavrulur.

Pembeleşene kadar kavrulan bu karışımlar diğer tencerede pişen mercimeğe katılır.

Özerine isteğe göre kekik, zencefil, çörek otu gibi ayrı baharatlar atılarak ikram edilir.

 

Pirinç Herlesi

Melzemeler;

İki Su bardağı pirinç
Bir Kaşık dolusu Un
100 Gram Yağlı Peynir
Bir baş soğan
Bir kaşık tereyağı
Bir Çay Kaşığı Karabiber

Pirinç Herlesi Yapılışı;

Kaynayan suya iki su bardağı pirinç ilave edilir. Piriç piştikten sonra bir kaşık dolusu un suyla ezilip karıştırılır.

Pirinç ve un tam anlamıyla piştikten sonra içine yağlı peynir rendelenir. Ayrı bir tavada küp küp doğranan soğanlar tereyağı ile kavrulur.

Son olarak da kavrulan soğanlar çorbanın içine karıştırılır. Son olarak hazırlanan çorbanın üzerine karabiber ve kekik üzerine serpilir ve öylece servis edilerek afiyetle yenilir.

Herle Çorbası

Malzemeler:

Yeşil Mercimek
Bir adet yumurta
Beş kaşık un
İki kaşık Tereyağı
Bir kaşık sıvı yağ
İsteğe göre baharat

Herle Çorbası Yapılışı:

Bir tencereye suya atılan mercimekler yeşilliği gidene kadar kaynatılır. Kaynayan mercimekler pişmeye yakın bir kıvama gelince, ayrı bir kap’ta bir yumurta ve un iyice çırpılır.

Çırpılan un ve yumurtanın üstüne yavaş yavaş su eklenir, sıvı kıvama gelen un ve yumurta yavaş yavaş kaynayan mercimeğin üzerine dökülür ve tekrar pişmeye bırakılır.

Ayrı bir tavada yine un, iki kaşık tereyağı, birazcık sıvı yağ Pembeleşene kadar kavrulur. Kavrulan bu karışım diğer pişmeye bırakılan tencereye eklenerek karıştırılır.

Son olarak yapılan çorbanın üzerine yakılan tereyağı dökülür ve tuzu eklenir. Çorba sofraya servis edilirken isteğe göre üzerine baharat katılabilir hatta sevenler kaşar bile rendeleyebilir. Sonrasında afiyetle yenir.

Katıklı Herle Çorbası

Malzemeler;

Bir avuç yarma
Bir Tas Yoğurt
Bir kaşık un
1.5 litre su
Bir kaşık tereyağı
Bir adet soğan
İsteğe göre baharat

Katıklı Herle Çorbası Yapılışı;

1.5 litre suya yarma konulup kaynatılır, yarma pişince bir tas yoğurt, üzerine bir kaşık un, az su ile karıştırılarak bulamaç haline getirilir. Sonrasında ise kaynar sudan bir kepçe alınarak bulamaç’ın  üzerine dökülür ve karıştırılır.

Kaynayan yarma üzerine yavaş yavaş dökülerek karıştırılır, sonrasında kaynayıncaya kadar karıştırılmaya devam edilir.

Kaynama işlemi devam ederken ayrı bir tavada tereyağında soğan kavrulur, üzerine kuru nane konularak yağ dökülür. 10 dakika kaynatılıp servis yapılır ve afiyetle yenir.

Sivaslıların Meşhur Çorbası Herle

Yöreye bölgeye göre çeşitlilik gösteren herle çorbası farklı şekillerde ve tariflerde yapılır. Ayrı ayrı lezzetlerle yiyenlerin beğenisini kazanan herle çorbası Sivas yöresinin meşhur lezzetlerindendir.

Özellikle soğuk havalarda hem yiyenlerin içini ısıtır hem de hastalara antibiyotik etkisi yaparak şifa verir.

Sivas’a özgü bir lezzet olan herle çorbasının tarifini Sivaslılardan almak ayrı bir lezzettir.

Bu vesile ile Doğanşar Haber ailesi olarak tarife katkıda bulanan; “5milyon sivaslı facebook ta buluşuyor” isimli gruba ve üyelerine teşekkür ediyoruz.

Katkıda Bulunan Grup Üyeleri;

Müslüm Açıkalın
İbrahim Taşdemir
Zübeyde Yildiz
İsmail Kilic
Atilla Tasgur
Köksal Göksu
Rabia Ecrin Akkaya
Necati Cenik
TC Necmi Inan
Emine Ocak
Zeynep Kaya
Guler Eyidogan
Sema Kaya Karabenli
Ali Karaaslan
Nurcan Mert Yıldız
Not: Sizde Sivas sofralarına katkıda bulunmak isterseniz lütfen tariflerinizi dogansarhaber@gmail.com adresine yollayınız, tarifiniz Sofra bölümünde yayınlansın…

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz