Site Rengi

Sivas ve Doğanşar Haberleri & Sivas Firma Rehberi
REKLAM ALANI
Doğanşar Haber

İç Anadolu Bölgesinin Doğal Antibiyotiği Herle Aşı

İç Anadolu Bölgesinin Doğal Antibiyotiği Herle Aşı
REKLAM ALANI

Özellikle kış aylarında Anadolu’da  Herle Aşı için söylenen ve hastaların imdadına yetişen reçete gibi bir söz vardır; “Herle Yede Terle”… Hastalara tavsiye niteliğinde olan bu kafiyeli deyim aslında doğal bir şifa’nın şifresidir.

Herle’den kasıt, Herle aşıdır. Bu öyle bir çorbadır ki yiyen hastayı terletir, iyileştirir ve tez zamanda ayağa kaldırır. Eğer Herle yiyipte terlemiyorsanız çorbayı yapamamışsınız demektir. Özellikle kış aylarında Sivas sofralarının vazgeçilmezi olan herle aşı, sadece hasta olanlar için değil, hastalıklara karşı direnç göstermesi için hasta olmayanlarında tercih ettiği bir çorbadır.

Soğuklar Geldi, Hastalık Mevsimi Başladı

Mevsimsel havaların hızla değiştiği bu günlerde herkeste hastalık belirtileri baş göstermeye başladı. Ani gelen kış soğukları bizi hazırlıksız yakaladı diyebiliriz.

Kendinizi yorgun hissediyorsunuz, sanki hiçbir şey yapmaya gücünüz yok gibiyseniz, sürekli sıcak bir yerde uyumak, oturmak veya dinlenmek istiyorsanız, burnunuz akıyor, ara sıra ateşiniz yükseliyor ve baş ağrıları çekiyorsanız, soğuk algınlığına yakalanmışsınız demektir.

Yukarıda saydığımız belirtiler ve bunun gibi kavramların hepsi sizin soğuk algınlığı adı verilen bir rahatsızlığa yakalandığınızı gösteriyor.

Toplumumuzda grip olarak da bilinen bu hastalık 2-3 güne kadar evde uygulanabilecek kuvvetli bir bakımla geçebilmektedir. Şayet soğuk algınlığı esnasında ciddi bir enfeksiyonunuz varsa doktorunuz size antibiyotik ilaçlar önerebilir.

Prof.Dr. Rasim Küçükusta

Antibiyotik Bağımlısı Olmayın

Profesör Dr. Ahmet Rasim Küçükusta hocanın dediğine katılmamak mümkün değil bir yazısında aynen şu sözleri sarf ediyor;

Hastaneye giderseniz sizi zorla hasta ederler. İnsanlar kendiğilinden  geçecek hastalıkları için hastanelere gitmesin. İlaçların %37 ‘si çöpe gidiyor çoğu zaman boş yere ilaç yazılıyor. Antibiyotik yazan değil, yazmayan doktor makbüldür…

Her hastalandığımızda doktorların hemen antibiyotiğe başvurması ve hastalarında antibiyotiklere meyilli olması aslında yanlış bir durumdur. Özellikle bizim gözümüzde antibiyotik yazmayan doktor kötü olarak algılanıyor. Aslında antibiyotiğin yerini tutan sarımsak gibi doğal besinler mevcuttur. Bizim konu ettiğimiz Herle aşı ise ilaç gibi hazırlanan en lezzetli antibiyotiklerden birisidir.

Herkesin sık karşılaşabildiği soğuk algınlığının sebebi yaklaşık 200 kadar virüsün neden olmasıdır. Nedeni virüs olduğu için kolay kolay ilaç kullanımı fayda etmemektedir. Rahatsızlığın bir kötü tarafı ise çok kolay bir şekilde bulaşabilir olmasıdır.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Akan veya tıkalı burun
Hapşırma
Boğaz ağrısı
Tıkanıklık
Üşütmeye bağlı üst solunum yollarında nezle, boğaz ağrısı, kırıklık
Baş ağrısı
Vücut ağrısı
Ateş yükselmesi
İştahsızlık
Atalet, uyuşukluk, bezginlik

Herle Aşı Doğal Bir Antibiyotiktir

Soğuk algınlığı hastalığının doğal yoldan tedavi edilebilmesi için bir çok yazı, haber ve öneri bulabilirsiniz. Limonlu çay, taze portakal, greyfurt ve limon meyvelerini suları, bal, zencefil karışımı, ada çayı gibi tedavi önerileri bunlardan bazılarıdır.

Evet bunlarda soğuk algınlığı için faydalıdır lakin bir Sivaslı olarak Herle aşı’ndan başka aş tanımam demek abartılı olmaz. Herle aşına sadece bir çorba gözüyle bakmak hata olur, herle bir çorba değil adeta karışımıyla şifa dağıtan bir ilaçtır

Laf aramızda Şayet soğuk algınlığına deva olan bir ilaç üretseydim adını Herle koyardım zaten ilacın sloganını da atalarımız yüz yıllar öncesinden koymuş “Herle yede Terle”…

Herle Çorbası (Herle Aşı)

Herle Aşı Nasıl İçilmelidir?

Atalarımızdan bizlere miras kalan sofra kültürümüzde Herle aşı önemli bir yer tutmaktadır. Herle aşının sırrı aslında terletmesindedir, terlemenin sırrı ise aş’ın acı olmasında ve içerken boğazı yakarak terletmesindedir.

Bu aş’ın en iyi yapılış şeklinin elbette ki köylerimizdeki Analarımızdan, ebelerimizden kısacası eski topraklardan öğrenebiliriz.

Fakat şehirde yaşayan ve köye gitme imkanı olmayanlar için bizde sofra bölümümüzde Herle Çorbası Nasıl Yapılır? başlığı altında bu şifalı aşın yapılışını anlatmaya çalıştık. Şayet okumak isterseniz Sofra kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Herle aşının içilmesi de elbetteki önemlidir, öyle bir kaseyi çok yavaş ve mızmızlanarak içecekseniz hiç içmeyin. Dumanı üstünde tüterek gelen herle kaşık kaşık ve sıcak bir şekilde tüketilmelidir. Öyle ki yerken bile terlediğiniz hissedersiniz.

Boğazınızı yakan çorbayı yudumladıktan sonra hemen bir yorganla veya battaniyeyle başınızı bürükleyip (Örtmeniz) yatmanız gerekmektedir. Bu işlem sizi kısa bir süre sonra terletecek üzerinizden hastalığı söküp alacaktır. Şehirlerdekilerin imkanının olmadığını biliyorum lakin çorbayı içtikten eğer bir sobanın arkasına yatarsanız kesin şifa bulursunuz diyebilirim.

Çorbanın lezzeti konusunda şehirdekilerin aynı kıvamı tutturması zor olabilir, malüm şehirde doğal bir şey bulmak oldukça zordur. Çorbanın püf noktalarından biride içine katılan malzemelerin doğallığıdır bunun unutmamak gerekir.

Özellikle kış aylarının kapımızı çaldığı bu aylarda, Sivas yöremize ait bu aş’ı hasta olan olmayan herkese şiddetle tavsiye ediyor, çorbamızın herkese sıhhat getirmesini temenni ediyoruz.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ