Osmanlı Belgelerinde İpsile
Osmanlı Belgelerinde İpsile

Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Osmanlı Belgelerinde Sivas

İç Anadolu’nun en önemli yerleşim yerlerinden olan Sivas, Osmanlı Devleti’nin ilk yıllarında Eyalet-i Rum adı altında geniş bir bölgenin eyalet merkezi olmuştur. Osmanlı teşkilat yapısında eyalet olarak yer alan şehir, Sivas, Amasya, Bozok, Çorum, Canik, Divriği, Arapkir olmak üzere yedi sancaktan oluşmaktadır.

Sivas’ta Anadolu da hüküm sürmüş her medeniyetin izlerini bulmak mümkündür. Devlet arşivlerindeki Osmanlı belgelerinde Sivas’a ait bir çok belgeler mevcuttur. Bu belgelerin arasında elbetteki Tozanlı ve İpsileye ait belgelerde bulunmaktadır.

2007 yılında Sivas valiliği ve Devlet Arşivleri genel müdürlüğünün birlikte organize ettiği “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Osmanlı Belgelerinde Sivas” isimli sergi büyük ilgi görmüş, sonrasında ise bu sergi kitap katalog haline getirilmiş ve yayınlanmıştır.

osmanlida-tozanli-ipsile
Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Osmanlı Belgelerinde Sivas Kitabı

Osmanlı Belgelerinde İpsile

81 adet belgeden oluşan katalogta bir adet belgede İbsile’ye aittir. 13 Ekim 1898 yılına ait belgede İpsile Tozanlı nahiye merkezinin bir köyü olarak geçmektedir.
Belgede özetle; Sivas’ın Hafik Kazasına bağlı Tozanlı nahiye merkezi İbsile köyünde haftada bir Cuma günleri pazar kurulması hakkında Dahiliye Nezareti’nin (iç İşleri Bakanlığı) Sivas Vilayetine olan yazısından bahsetmektedir.

Osmanlı Belgelerinde İpsile
Osmanlı Belgelerinde Tozanlı Merkez köyü İpsile Köyüne Ait Pazar Belgesi

Günümüzde eski adı İpsile olan Doğanşar ilçemizde halen Cuma günleri pazar kurulmaktadır. Lakin bu pazar tarihteki durumuyla aynı mıdır, değil midir bilinmemektedir. Elbetteki o dönemde satılan pazar malzemeleriyle şimdiki dönem pazar malzemeleri farlılık arz etmektedir.

Osmanlı belgelerine baktığımızda şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki; 1898 yılında II. Abdülhamid döneminden günümüze kadar Doğanşar’da kurulan Cuma pazarının tarihi bir geçmişi vardır…

Tozanlı İpsile ve Doğanşar Tarihi Hakkında bilgi almak için lütfen Doğanşar Tarihi bölümümüzü ziyaret ediniz…

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz