Site Rengi

Sivas ve Doğanşar Haberleri & Sivas Firma Rehberi
REKLAM ALANI
Doğanşar Haber

Sivas Doğanşar Alan Köyü Genel Tanıtım

Sivas Doğanşar Alan Köyü Genel Tanıtım
REKLAM ALANI

Sivas Doğanşar Alan Köyü Doğanşar ilçe merkezinin doğusunda, Doğanşar’a 15 km mesafede, Sivas il merkezine 100 km mesafededir.

Sivas’ın Doğanşar ilçesine bağlı Alan köyü 1520 yılı Osmanlı belgelerinde mezra olarak geçmektedir. 1554 ve 1574 tarihlerinde ise köy olarak kayıtlarda geçmektedir. Belgelerde Alan köyü ’nün Depecik isminde bir mezrası da görünmektedir. Köyün ismi 1520, 1554 ve 1574 tarihlerinde Küçükalan olarak geçmektedir.

Sivas Alan köyü Nüfusu

1915 tarihindeki sayımlara bakıldığında Alan Köyü’nün nüfusu 75’i kadın 74’ü erkek olmak üzere toplam nüfusu 149 kişi olarak görünmektedir.

Anadolu’daki her köyün kaderi gibi Alan köyü de göçlerden nasibini almış ve her yıl nüfus azalmıştır.

1915 yılında 149 kişi olan Alan Köyü en yüksek nüfus artışına 1975 yılında ulaşmış köyün nüfusu 243 kişiye ulaşmıştır.

Sivas Doğanşar İlçesi Alan Köyü en son 2013 yılı nüfus sayımında ise 36 kişi olarak kayıtlara geçmiştir. Köyde kışın çok ağır şartlarda geçmesi ve sosyo ekonomik sebepler dolayısıyla çok az sayıda aile kalmıştır.

Yaz aylarında ise gerek yurt içinden gerekse yurt dışında gelen gurbetçilerle birlikte Alan Köyünde nüfus oldukça fazla artış göstermektedir.

"Sivas

Alan Köyünde Ekonomi ve Geçim

Günümüzde Alan Köyü’nde yaşamını sürdürenler, tarım hayvancılık ve emeklilikten geçinmektedirler. Köy orman bakımından oldukça zengin bir arazide bulunmaktadır. Köy içinde ve çevresinde, ıhlamur, elma, erik, ahlat, ceviz ve fındık bitkileri bulunmaktadır.

Doğanşar Köyleri arasında bulunan Alan köyünün Okçulu Köyü ile ortaklaşa kullandığı Hırkabel’de bulunan Alan Yaylası vardır.

Alan Köyün’de okul mevcuttur ancak öğrenci yetersizliğinden dolayı okul hizmet veremez duruma gelmiştir. Köyde eğitim almak isteyen öğrencilere taşımalı ve yatılı sistem ile Doğanşar ilçesinde eğitimlerine devam etmektedir.

Sivas Doğanşar Alan Köyü Derneği ve Dernek Faaliyetleri

Sivas Alan Köylüleri her köy gibi dernekleşerek köylerine ve gurbetteki köylülerine hizmet etmektedirler. 2002 yılında kurulan Alan Köyü Derneği İstanbul Avrupa Yakasında Çağlayanda dernek lokalini açmış ve faaliyetlerine burada devam etmiştir.

Dernek ve Alan Köyü halkı birlik olarak, Minare, yol, su deposu, mezarlık çevre düzenlemesi, imam evi, köy fırını, su şebekesi yapımı ve üç katlı misafirhane hizmetlerini başarıyla ve azimle gerçekleştirmişlerdir.

Doğanşar İlçesine Bağlı Alan Köyü Camii Açılışı

Kaynak: Fikri Karaman, Sivas Tokat Tozanlı Kazası Kitabı, İstanbul 2003
İletişim: 0533 650 96 08

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ