Sivas Doğanşar İlçesi
Sivas Doğanşar İlçesi

Doğanşar İlçesi’nin Kısa Tarihi

Sivas Doğanşar İlçesi Tarihi hakkındaki bilgilerimize Anadolu’nun eski yerleşim merkezlerinden biri olan tarihi adının “Epsile” olduğundan başlayabiliriz.
İlçe bu ismi Bizans döneminde almıştır.

Bizans döneminden sonra sırasıyla Danişmentliler, Anadolu Selçuklu Devleti Ertana Beyliği ve ‘Kadı Burhanetti’in yönetimine girmiştir. Doğanşar ’1399 da Osmanlılar tarafından fethedilmiş, Timur istilasıyla tekrar elden çıkmış, 1424 yılında tekrar Osmanlıların eline geçmistir. Doğanşar´ın baslangıçta 19. yuzyılın son çeyregine kadar Tokat’a bağlı olduğunu görürüz.

Kadı Burhanettin ve Türbesi
Kadı Burhanettin ve Türbesi

Sivas Doğanşar İlçesi’nin Özellikleri

Antik döneme bakıldığında ilçenin eski adı olan Hypsela / İpsile kelimesi dağlık ve yüksek memleket demektir.

Günümüz Doğanşar’ı gerçekten yüksek rakıma sahip, ormanlarla ve dağlarla çevrili bir alanın tam ortasındadır. Bu yüzdendir ki Doğanşar’ın havası ve suyu hayat verir insana.

Sivas’ın nüfus bakımından en küçük ve şirin ilçesi olan Doğanşar insanı candan, samimi ve misafirperverdir. Yöre halkı tipik bir Anadolu insanı özelliğini asla kaybetmemiş günümüze kadar bu özelliğini taşımıştır.

Sivas Doğanşar İlçesi
Sivas Doğanşar İlçesi

Sivas Doğanşar İlçesi Günübirlik Gezilecek Bir Yer

Günün birinde sizinde yolunuz düşerse bunu bizzat yaşayarak öğrenebilirsiniz. Sivas Doğanşar İlçesi küçük olduğundan bir günde ilçe merkezini ve civarını rahatça gezebilirsiniz.

İlçe içinde tarihi kalıntılar ve turizmi cezbedecek yapılar bulunmamaktadır. Ancak sokak aralarında tarihi evleri, ahşap samanlıkları ve orijinal hali bozulmamış yapıları görebilirsiniz.

Turizm anlamında daha detaylı ve derinlemesine bilgi almak isterseniz Muzaffer Çevik’in kaleme aldı Saklı Cennet Doğanşar isimli yazı ilginizi çekebilir.

Havası Yaylası ve Şelalesi İle Ünlü İlçe

Sivas Doğanşar İlçesi havası, yayları ve suyu ile ünlü bir ilçedir.

Hürriyet Gazetesi’nin yaptığı ‘En Uzun Yaşayanlar Belgeseli’ çalışmasında, Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan Doğanşar ilçesi ziyaret etmiş ve Doğanşar ilçesini en uzun yaşanılan yer olarak belirtmiştir.

İlçede yaşayan 80, 90, 100 yaşlarındaki insanlara uzun yaşamanın sırrı sorulduğunda, ilçenin havası, suyu ve doğal ürünleri ön plana çıkmıştır.

Doğanşar’ın yaylalarını meşhur ve oksijen deposu olması insanların ve ürünlerin yetişmesinde büyük rol oynamaktadır.

Doğanşar Dipsiz Göl

Görsel Şölen Dipsiz Göl ve Şelalesi

Her yıl her mevsimde ziyaretçi akınına uğrayan yerlerden birisi de Sivas Doğanşar İlçesi sınırları içerisinde bulunan Doğal bir göl ve şelale olan, Dipsiz göl ve Şelalesidir.

Son zamanlarda mesire alanı yapılarak turizme kazandırılması amaçlandırılan Dipsiz göl mesire alan görenleri hayrette bırakacak kadar doğal ve güzel.

Dipsiz göl’ün etrafında bulunan ormanlar ise her mevsim ayrı bir güzellikte olarak yeşilin bin bir tonunu cömertçe sergiler.

Dipsiz göl ve Şelalesi her bölgeden ziyaretçileri, gezginleri, yöre halkını ve fotoğrafçıları ağırlamaktadır.

Nazlı Nehir Yeşilırmak

Doğanşar ilçesi sınırlarından nazlı nazlı akan Yeşilırmak ayrı bir güzelliktedir. Ziyaretçiler derin olmayan ırmağın içinde yürüyerek gezebilir, kenarlarındaki yeşilliklerde piknik yapabilir, hatta balık bile tutabilirler.

418 Km uzunlukta olan Yeşilırmak, Sivas’ın kuzeyinde bulunan Kösedağı’nın eteklerinden doğar ve Çarșamba’dan Karadeniz’e dökülür. İlçe için Yeşilırmağın ayrı bir önemi ve güzelliği vardır.

Yeşil Irmak
Yeşilırmak (Tozanlı Deresi)

Sivas Doğanşar İlçesi Hakkında en geniş bilgiyi, yörenin tarihçisi olan ve uzun yıllar bölgede araştırmalar yapan Fikri Karaman‘ın kitaplarında bulabilirsiniz…

Tarihçi Fikri Karaman ve Kitapları
Tarihçi Fikri Karaman ve Kitapları

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz