Sivas Katmeri
Sivas Katmeri

Her Öğünde Yenilebilen Sivas Katmeri Tarifi

Bu tarifimizde başka yerlere bakmaya ihtiyaç duymadan Sivas Katmeri tarifi hakkında tüm bilgilere ulaşabileceksiniz.

Sivas Katmeri Sivas yöresel lezzetlerinin vazgeçilmezidir, sabah kahvaltısında, ikindi çayında ve akşam misafirliklerinde vazgeçilmez kolay yapılan bir lezzettir.

Sivas Katmeri tarifi o kadar kolaydır ki hanımlardan ziyade beylerde rahatlıkla yapabilir.

Tarife geçmeden önce malzemeleri hatırlatmakta fayda var.

Sivas Katmeri
Sivas Katmeri
Sivas Katmeri tarifi İçin Malzemeler
  • 1 su bardağı ılık Süt •1 su bardağı ılık Su •1 tatlı kaşığı Tuz •2 tatlı kaşığı Şeker •Yarım paket Yaş maya (veya 1 paket •Tozmaya) •4/4,5 su bardağı Un, Ara katlara Sürmek için •150 gr Eritilmiş Tereyağı, Katmer Yüzeyi için : •1 adet Yumurta Sarısı •1 yemek kaşığı Yoğurt

Hazırlanışı ve Yapılışı

Malzemelerimizden 1 su bardağı ılık Sütü 1 su bardağı ılık Suyu, 1 tatlı kaşığı Tuzu, 2 tatlı kaşığı Şekeri, Yarım paket Yaş maya (veya 1 paket Toz mayayı) ve son olarak ta 4/4,5 su bardağı Unu bir kaba boşaltıp mayamız iyice eriyinceye kadar karıştırmalıyız.

Hamurun Yapışmaması İçin Tahta Kaşık En Pratiği

Hamur kuru ve sert olmaması için unu azar azar ekleyerek karıştırmalıyız, Eğer un çok kuru olursa az bir takviye su ekleyebilirsiniz.

Tahta kaşıkla karıştırılan hamur daha yapışmaz olacaktır. Tahta kaşık tercihimizdir, Zaten Sivas Sofra kültüründe tahta kaşığın önemi büyüktür.

Tahta kaşıkla karıştırdıktan sonra 4-5 Dakika da iyice kıvama gelinceye kadar elle karıştırılmalıdır. Karıştırıldıktan sonra mayalanması için hamur bekletilmelidir.

Yaklaşık 30-40 dakika arasında hamur mayalanmaktadır.

Hamurların Fazla Yağa Bulanmamalı

Hamur mayalanırken kat kat olacak katmerin ara katmanlara sürmek için gram 150 gram tereyağını ocakta eritelim ve kenarda soğumaya bırakalım.

Hamur mayalandıktan sonra mayalanan hamur az bir miktar karıştırarak içindeki havaları alınır ve hamur açılacak tahtanın üzerine az biraz un serpilerek alınır.

Un serpilerek yeniden karıştırılan hamur yuvarlak bir top şekline getirilir ve 4 eşit parçaya bölünür. 4 eşit parçaya bölünen hamurların her biri toparlak yapılır.

4 eşit parçaya ayrılan yuvarlak hamur topakları, beklerken ayrı bir tabağa yarım çay bardağı yada iki yemek kaşığı sıvı yağı tabağa dökülür ardından da hamur topakları tabağın içindeki yağa bulanır.

Sivas Katmerinde Hamurların Yağlanması Önemlidir

Sivas Katmeri tarifi hazırlarken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de hamur ve yağ oranıdır.

Sivas Katmeri çok fazla yağı sevmez, zaten aşırı yağlı hamur mideyi rahatsız eder bu yüzden katmerdeki yağ oranı önemlidir.

Yukarıda Yağa bulanan hamurlar 10 dakika beklemeye alınır. 10 dakika bekleyen yağa bulanmış hamurlar 35-40 santim çapında elle veya merdane ile yuvarlak bir şekilde açılır.

Açılan ve düzlenen hamurun üzerine daha önceden erittiğimiz ve soğumaya bıraktığımız tereyağından elle veya bir fırça yardımıyla hamur yüzeyinde hiç boş yer kalmayacak şekilde sürülür.

Sürüldükten sonra hamurun bütün kenarları birbirini üzerine katlanır katlanan hamurların arka yüzlerine de tere yağı sürülür.

Her kenarı katlanan yuvarlak hamur en son kare şeklini alır. Diğer hamur topları da aynı şekilde 35-40 santim çapında oval açılır ve ilk katlanan Hamur içine konularak bir birinin üzerine sarılır.

Yani zarfın içindeki mektup gibi üst üste sarılır. Her katlamada hamurun üstüne ve altına tereyağını sürmeyi ihmal etmeyin.

Hamurun Kalın Olması, Katmerin Aralarının Pişmemesi Demektir

4 hamuru iç içe katlamayın ikişer ikişer ayrı bir şekilde katlayın, hepsini üst üste katlarsanız katmer çok kalın olur ve içleri dengeli pişmez.

Hazırlanan hamurlar son olarak tabakla birlikte bir poşetin içine konur ve 30-40 dakika beklemesi için buzdolabına konur.

Buzdolabında bekleyen hamurların tamamen donmuş olması gerekmektedir eğer 40 dakikanın sonunda hamurları çıkardığınızda tereyağları donmamışsa bekleme süresini biraz daha uzatın.

Unutmayın ki donmayan tereyağıyla katmeri pişirirseniz katmerin katları açılmaz ve sadece katı bir hamur pişirmiş olursunuz.

Buzdolabında tereyağı donan hamurlar tekrar açma tahtasının üzerine çıkarılır sonrasında ise oklava ve merdane yardımıyla fazla bastırmadan hafif ve nazik bir şekilde dikdörtgen vaziyeti alana kadar hamur açılır.

Fırını Önceden Isıtmayı Unutmayınız

Açılan hamur fırın tepsisine alınır ancak fırın tepsisinin altına yağlı kağıt koymayı unutmayınız.

Altına yağlı kağıt konulmuş fırın tepsisine dikdörtgen bir şekilde yatırılan iki katmer hamurunun Üzerleri keskin bir bıçakla çapraz bir şekilde çizik çizik edilir. Çiziklerin deseni sizin zevkinize kalmış.

Katmerin üzerine sürmek için bir tane yumurta sarısını bir kaşık yoğurt ilave edilerek karıştırılır ve karışım katmerin üzerine sürülür.

Tüm hazırlıkları tamamlanan katmerler önceden ısıtılmış yaklaşık 200  derece fırına sürülür. 40-45 dakika kadar pişmesi beklenir.

Pişme esnasında hamurun kızarması ve kabarması, katmerin iç katlarının da piştiği anlamına gelir.

Sivas Katmeri bütün bu emeklerin sonunda afiyetle yenir, eğer ikram ederseniz daha lezzetli olur:)  Afiyet Şifa Olsun

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz