Sivas Yöresel Lezzetleri
Sivas Yöresel Lezzetleri

SİVAS’IN YÖRESEL LEZZETLERİ…

Sivas Belediyesi, Sivas şehrine ait yöresel lezzetlerinin tanıtılması ve gelecek nesillere aktarılması amacı ile Sivas Yöresel Lezzetleri kitap haline getirildi.

Sivas Belediyesi, Sivas Mutfağı’na özgü yemekleri “Sivas’ın Yöresel Lezzetleri” isimli tek bir kitapta topladı.

Tarih öncesi çağlardan beri birçok medeniyete beşiklik etmiş olan Sultanşehir Sivas’ın en önemli değerlerinden biri olan mutfak kültürünü yazılı hale getiren Sivas Belediyesi, “Sivas’ın Yöresel Lezzetleri” kitabını çıkardı.

Sivas Yöresel Yemekleri
Sivas Yöresel Yemekleri

Sivas Yöresel Lezzetleri Tek Kitapta Toplandı

Daha önceki yıllarda da zaman zaman yöresel yemeklerin tanıtıldığı yayınlar basan Sivas Belediyesi, çıkardığı kitapta şehrin tüm lezzetlerini bir araya getirdi.

Çorbalar, sulu yemekler, ızgaralar, pilavlar, tatlılar ve şerbetler gibi şehre ait Sivas Yöresel Lezzetleri kitabın içeriğinde yer alıyor.

Sivas’ın Yöresel Lezzetleri, oldukça basit anlatımlarla, tarifleri ve fotoğraflarıyla birlikte yemek kitabındaki yerini aldı.

İsteyen Her Vatandaş Alabilir

Sivas mutfağına ve sofra kültürüne ait tüm yemeklerin tariflerine ulaşmak artık çok kolay olacak.

Sivas Yöresel Lezzetleri kitabı çıkar çıkmaz vatandaşın beğenisini kazandı.

İsteyen her vatandaş yemek kitabını Sivas Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden temin edebilecek.

Sivas Köftesi
Sivas Köftesi

Kitap içindeki yemekler şu şekilde;

Pancar Çorbası, Peskütan Çorbası, Madımak Çorbası, Bulgur Çorbası, Bacaklı Çorba, Ayran Çorbası, Sivas Katmeri, Sivas Kebabı, Çirli Et, Pehli Kebabı, Sebzeli Et, Sivas Tavası, Soğanlı Yahni, İçli Köfte, Mirik Köftesi, Sivas Köftesi, Sulu Köfte, Turşu Mıhlaması, Ekmek Aşı, İşkembe Çorbası, Mumbar Dolması, Evelik Sarması, Lahana Sarması, Pancar Sarması, Gürün Ekşili Köfte, Patatesli Hıngel, Pezük Turşusu, Divriği Pilavı, Yumurta Eriştesi, Kavurma Eriştesi, Kuskus Pilavı, Baca Pilavı, Etli Etmek, Kalbura Bastı (hurma tatlısı), Kelle Tatlısı, Sübüra, Tel Helvası, Maviş (mafiş), Kadayıf, Un Helvası, Sarığı Burma, Ballı Börek, Demirhindi/Narçiçeği Şerbetleri, Üzümlü Bayram Çorbası…

Sivas’ın Yöresel Lezzetleri ve Kolay Yemek Tariflerini ve daha fazlasını görmek  için SOFRA bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.                                               

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz