Sivas Yöresel Yemekleri

Deniz Ürünlerine Uzak Bir Sofra Kültürü

Dünya üzerinde her yörenin bir lezzet ve yemek kültürü vardır, Sivas yöresel yemekleri ayrı bir kültüre sahiptir. Bu kültür yörenin bitkisel, yaşamsal kaynaklarına göre değişim gösterir.

Deniz kenarındaki yerleşkelerde deniz ürünleri çeşitlerinden bolca bulabilirsiniz, o yörenin yemek ve lezzet kültürü genelde deniz ürünlerini kapsamaktadır.

Denizden uzak yayla ve dağlık yerlerde ise yemek ve lezzet kültürü değişim göstermekte dedir. Deniz kenarı yerleşkelerine göre bu gibi yerlerde yemek çeşitleri daha fazladır.

Denizden uzak yerlerde özellikle bitkilerden ve çeşitli et ürünlerinden fazlaca bulunabilir, tabii ki bu yöresel lezzetler yöreden yöreye, mevsime göre, rakıma göre yaşam tarzına göre değişkenlik göstermektedir.

Sivas lezzet kültürüne bakıldığında deniz ürünlerine uzak olan bir sofra kültürüyle karşılaşmak mümkündür.

deniz ürünleri sofrası

Sivas Mutfağı Türk Mutfağının Temelini Oluşturur

Dünya üzerindeki yöresel yapılara göre yemek kültürü değişse de Genel olarak yurdumuzda Osmanlı mutfağının izlerini ve tariflerini görmek mümkündür.

Türkiye’deki birçok yöre eski atalarından kalan lezzet mirasına sahip çıkmakta ve bu kültürü devam ettirmektedir. Aslında yöresel lezzetler bir anlamda atalardan kalan öz kültürdür.

Türk mutfağının temelini tahıl türleri, çeşitli sebze ve bir miktar etle sulu olarak hazırlanan yemek türleri, çorbalar, zeytinyağlılar, hamur işleri ve kendiliğinden yetişen bitki ve otlarla hazırlanan yemeklerden oluşmaktadır.

Sivas Yöresel Yemekleri Osmanlı’dan İzler Taşır

Türk Mutfağı; pekmez, yoğurt, bulgur vb. gibi kendine özgü doğal ve sağlıklı yiyecek türlerini de ortaya çıkarmıştır.

Yöreden yöreye farklılaşan lezzetleri barındıran yeme-içme biçimleri, özel gün, kutlama ve törenlerde ayrı bir anlam taşır.

Sivas yöresel yemekleri tamamı ile Osmanlı kültüründen izler taşımaktadır, Sunumlar ve isimler farklı olsa da Sivas’taki lezzetler hemen hemen ülkenin birçok yerinde aynıdır.

Yurdun bağrında bulunan Sivas, özellikle yemek çeşitleri ve yöresel lezzetleri ile hem sağlık açısından hem de zenginlik bakımından Türkiye’de lezzet konusunda, rüştünü ispatlamış bir şehirdir.

Osmanlı Mutfağı

Sivas Yöresel Yemekleri Hamur işi ve Bitkisel Ağırlıktadır.

Bitki ve hamur işi yemeklerin ağırlıkta olduğu sofralara Sivas’ın her yöresinde sıkça rastlayabilirsiniz. Mesela Sivas Köylerinde beyaz ekmeğin yeri yok gibidir.

İçecek olarak ise sofralarda çok sık özel yapılmış meyve suları ve hoşaf türleri görmek mümkündür.

Türklerin Anadolu’ya gelişleri ile birlikte yeni oluşturulan devlet ve bu devletlere bağlı veya bağımsız yeni kurulan beyliklerde yemekler ve sade sofralar dikkat çekmektedir.

Sivas Yöresel Yemekleri

Sofra Kültüründe Sadelik Ön Plandadır.

Sivas sofra kültüründe ise aynı sadelik ve zenginlik görülmektedir. Sivas mutfağında hazırlanan bir sofrada çorba, et veya sebze yemeği, pilav mutlaka bir çeşit çorba ve ekmek adeta zorunlu bir gelenektir.

İçecek olarak ta yukarıda bahsettiğimiz el yapımı meyve suları, hoşaf veya komposto tarzı içecekler illa bulunmaktadır.

Hane sahibinin veya misafirin durumuna göre yemek sonrasında hamur işi helva türü tatlıların bulunması da kaçınılmazdır.

Sivas’ın Lezzet Kültürü Birçok Medeniyetin Karışımıdır.

Sivas pek çok kültürün ve medeniyetin beşiği olmuş bir ildir. Bu medeniyetlerin içerisinde en büyüğü ve en çok iz bırakanı şüphesiz Selçuklu Devleti’dir ve bu devlet pek çok bakımdan olduğu gibi yeme içme açısından da çok sade bir kültüre sahiptir.

Özellikle Selçukluya başkentlik yapmış Sivas, Türklerin Anadolu’ya gelişi ile birlikte mutfak anlayışında da önemli değişiklikler meydana getirmiştir.

Sivas Sofraları Şatafatı Sevmez

Sivas gerek iklimsel yapısı, gerekse toprak özellikleri açısından yöresel lezzetlerde diğer yörelere bakarak büyük zenginlik ortaya çıkarmıştır. Özellikle bitki örtüsü bakımından İç Anadolu, Orta Asya’ya göre çok farklıdır.

Selçuklu mutfağından aldığı gelenek ve göreneğe göre Sivas yöresel yemekleri ve  yöresel lezzetlerdeki ilk önceliği sofralardaki sadeliktir. Sivas yöresi insanları öyle şatafatlı sofralarda ve ziyafetlerde bulunmak istemezler.

Sivas Yemek Kültürü

Sivas Mutfağında Ara Öğün Olmazsa Olmaz

Genel olarak Sivas Mutfağı iki çeşit ana öğünden ve tok tutan içecek ağırlıklı ara öğünlerden oluşmaktadır.

Ara öğünlerden ilkine  “Kuşluk Öğünü” denir. Bu öğünde çay ve buna benzer soğuk içeceklerin yanı sıra hafif ama tok tutan yiyeceklere ağırlık verilir.

İkinci ara öğün ise “İkindi Öğünüdür” Bu öğünde ise yine çay ve içecek ön plandadır, bunların yanı sıra meyve ve sebze türleri de bu ara öğünde sıkça tüketilmektedir.

Bu ana ve ara öğünlere bakıldığında sabah kahvaltısına önem verildiği görünmektedir. Çünkü çalışan Anadolu insanı sabah kahvaltısı ile akşam yemeğine kadar tok durabilmelidir, bu nedenle Sabah öğünü bolca yenmeli ve tok tutacak ürünler tüketilmelidir.

Kara Demlik Çay

Sivas yöresel Yemekleri’ne genel anlamda bakacak olursak;

  • Sivas sofraları Selçuklu ve Osmanlı mutfağından aldığı gelenek ve sofra kültürünü devam ettirmektedir.
  • Sivas Yemek kültüründe sofralar sade ve gösterişten uzaktır lakin misafir ikramlarındaki yemek bolluğu ve yiyecek çeşitliliği açısında Sivas halkı son derece cömerttir.
  • Özellikle Sivas yemeklerinde bitkilerden ve hamur işi yemeklerden sıkça faydalanılır.
  • Sivas sofra kültürüne ve yemek çeşitlerine ana ve ara öğünler yön verir
  • Sivas yöresel kültüründe Orta Anadolu lezzetlerine sıkça rastlanmaktadır.
  • Sivas lezzet sofraları tamamı ile doğal ürünlerden oluşmakta ve bu konuda diğer yörelere öncülük etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz